Ofis Projeleri

Artık Gayrimenkul Satışı ödemeleri sadece Türk Lirası ile yapılacak!

20.04.2022
70
Artık Gayrimenkul Satışı ödemeleri sadece Türk Lirası ile yapılacak!

Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren değişikliğe göre artık Gayrimenkul Satışı ödemeleri sadece Türk Lirası ile yapılacak.

Gayrimenkul Satışı ödemeleri artık sadece TL ile yapılacak!

Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğ ile birlikte Gayrimenkul Satışı ödemeleri artık sadece Türk Lirası ile yapılacak. 19 Nisan 2022 Salı tarihli ve 31814 sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Daire Tebliğ Resmî Gazete’de yayımlandı. İlgili tebliğ ile gayrimenkul satış sözleşmelerinde, ödemelerin Türk Lirası cinsinden yapılması ve kabul etmesi zorunlu hale getirildi.

28 Şubat 2008 tarihli ve 26801 sayılı Resmî Gazete‘deki Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’de değişiklik meydana geldi. Tebliğ’de 8’ince maddenin dokuzuncu fıkrası olan;

  • Türkiye’de yerleşik kişilerin kendi aralarında akdedecekleri; taşıt satış sözleşmeleri dışında kalan menkul satış sözleşmelerinde sözleşme bedelini ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerini döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırmaları mümkündür.

maddesinin sonuna,

  • Ancak sözleşme konusu ödeme yükümlülüklerinin Türk parası cinsinden yerine getirilmesi ve kabul edilmesi zorunludur.” cümlesi eklendi. on beşinci fıkrasında yer alan “kararlaştırılması” ibaresi “kararlaştırılması, ödenmesi ve kabul edilmesi

ibaresi eklendi. Resmî Gazete’de yayımlanan ilgili karar yürürlüğe girdi.

31814 Sayılı Resmî Gazeteye ulaşmak için; https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/04/20220419-8.htm

TEBLİĞ

Hazine ve Maliye Bakanlığından:

TÜRK PARASI KIYMETİNİ KORUMA HAKKINDA 32 SAYILI KARARA İLİŞKİN TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2008-32/34)’DE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2022-32/66)

MADDE 1- 28/2/2008 tarihli ve 26801 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2008-32/34)’in 8 inci maddesinin dokuzuncu fıkrasının sonuna “Ancak sözleşme konusu ödeme yükümlülüklerinin Türk parası cinsinden yerine getirilmesi ve kabul edilmesi zorunludur.” cümlesi eklenmiş, on beşinci fıkrasında yer alan “kararlaştırılması” ibaresi “kararlaştırılması, ödenmesi ve kabul edilmesi” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2- Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Tebliğ hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütür.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Gayrimenkul satışında yeni düzenleme (cumhuriyet.com.tr)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ofis Projeleri © 2021