Ofis Projeleri

‘Binalara muayene’ uygulaması gündeme geldi!

01.02.2022
133
‘Binalara muayene’ uygulaması gündeme geldi!

Apartman çökmesi gibi durumlarda yaşanan faciaların önüne geçilmesi için ‘binalara muayene’ önerisi gündeme geldi. Araçlarda uygulanan muayene sisteminin benzerinin apartmanlara da uygulanmasının faciaları engelleyebileceği görüşüne yer verildi.

“Binalara Muayene” ile faciaların önüne geçilebilir

Anadolu Ajansı (AA) muhabirlerinden Abdullah Doğan‘ın haberinde yer alan bilgilere göre apartman çökmesi gibi durumların önüne geçmek için ‘binalara muayene‘ uygulaması hayata geçirilebilir. İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Süleyman Kamil Akın, muayene sisteminin faciaların önüne geçmekte uygun bir yöntem olabileceğini belirtti.

Zümrüt Apartmanı faciası tekrar yaşanmaması için uygulanmalı

2 Şubat 2004 yılında yaşanan Zümrüt Apartmanı çökme faciasına benzer olayların tekrar yaşanmaması için bu öneriye yer verildi. Konya’nın Selçuklu ilçesinde yer alan Kerkük Caddesi üzerindeki Zümrüt Apartmanı, yapım hatası sebebiyle çökmüştü. Yaşanan faciada 92 kişi hayatını kaybederken, 30 kişi de yaralanmıştı. Kurban Bayramı’na denk gelen faciada günlerce süren enkazdan çıkarma çalışmaları yapılmıştı.

Binalara muayene

Unutulmayan faciada birçok kişi çocuğunu, eşini, anne ve babasını kaybederken, Muhammet Kalem 138 saat, Yasemin Yaprakçı ise 157 saat sonra kurtularak “Zümrüt’ün mucizeleri” olarak anılmıştı. Zümrüt Apartmanı’nın olduğu yere 2015 yılında 10 katlı yeni bir bina inşaatı yapıldı. Facia mağdurlarının hisselerinin bulunduğu binada kimisi hisselerini satarken, kimisi dairelerini kiraya verdi.

Sorumlulara hapis cezası verildi!

Yaşanan facia sonrasında adli süreç başlamış ve müteahhit başta olmak üzere proje sorumlusu, taşeron ve belediye görevlisi hakkında davalar yürütülmüştü. Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada müteahhit Ali Vedat Kaya 5 yıl, taşeron İsmail Hakkı Canlıer 4 yıl, proje sorumlusu Halil İbrahim Elliiki 2 yıl ve 2 belediye görevlisi 2’şer yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

“Bunların önüne geçmek aslında çok çok kolay”

Yapım hatasından gerçekleşen facia ile ilgili yorumlarda bulunan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Konya Şube Başkanı Süleyman Kamil Akın şöyle konuştu:

“Zümrüt Apartmanı bir ihmaller zinciri. Türkiye’de o tür yapı çok. Bekçi marifetiyle yapılmış, yapı denetimi yok. Proje müellifi, fenni mesulü ya da yapan müteahhit ne kadar ilgileniyorsa o kadar ilgileniyor. Onlar ilgilenmezse de bekçi ne kadar biliyorsa o kadar yapıyor. Yalnızca Zümrüt Apartmanı değil, ondan sonra da birçok bina çöktü. Hatta geçenlerde Malatya’da iki katlı bina aşağıda tadilat yapılırken yıkıldı. Bunların önüne geçmek aslında çok çok kolay. Her aşamasında akredite mühendis, mimarlardan yardım alınmalı ve onların gözetimi ile yapıların yapılması bir ön şart olarak karşımıza çıkmalı.”

“Binalara her 5 yılda bir otomobillerde olduğu gibi vize uygulaması getirelim”

Yapılan projelere aktif denetimin uygulanması gerektiğini belirten Akın, konuşmasına şöyle devam etti:

“Her yapıyı 5 senede bir kontrol edelim. Binalarda kullanım değişikliği var. Daha önce konut olarak kullanılan yerler, depo, dershane veya otele dönmüş. Üzerindeki yükler artmış. Bu, kesitlerin zorlanmasına sebep olacak. Atamaları Bakanlık tarafından yapılan ve akredite inşaat, elektrik, makine mühendisi ve mimar tarafından yerinde kontrol edilmesini öneriyoruz. Böylece yapıda kullanım değişiklikleri ve müdahaleler tespit edilebilecek. Her felaketten sonra, ‘kolon mu kesildi, ne oldu’ diye konuşup duruyoruz. Bunların önüne geçmiş olacağız. Binalara her 5 yılda bir otomobillerde olduğu gibi vize uygulaması getirelim ve bunu yaptırmayan binaların alım satımını engelleyelim.”

Uygulama yönünde belediyelerin görev aldığını belirten Akın, “Vatandaşlar kolonu kesilen binaları belediyeye şikayet etsin. Kolon kesildiği ihbarı üzerine belediye öncelikle binayı tahliye eder. Performans analizi yaptıktan sonra binanın riskli olduğu değerlendirilir ve güçlendirme yapılması mümkün değilse yıkımını gerçekleştirir. Belediye, bunları yapmadan binanın kullanımına kesinlikle müsaade etmez.” dedi.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Zümrüt Apartmanı facialarının önüne geçmek için ‘binalara vize’ önerisi (AA)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Yazımız, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ofis Projeleri © 2021