Ofis Projeleri

Konut Finansmanı Projesi Fahiş Fiyata Ev satan yandı!

17.05.2022
48
Konut Finansmanı Projesi Fahiş Fiyata Ev satan yandı!

Ülke genelinde Konut Finansmanı Projesi’ni fırsat bilen firma ve kişilerle ilgili çalışmalar hız kazandı. Tapuda satıştan cayan ve Fahiş Fiyata Ev satanlarla ilgili vergi incelemesi dahil bazı yaptırımlar söz konusu.

Ev fiyatları için 81 ilde ilk adım!

Konut Finansmanı Projesi kapsamında verilen 0,99 ve 0,89 faizli konut kredisi indirimi sonrası sektörü sabote eden ve Fahiş Fiyata Ev satanlar ile ilgili çalışmalar yapılmaya başlandı. 81 ilde kapsamlı çalışma başlatılırken, tapuda satıştan cayan ev sahipleri ilgili de adımlar atılıyor. Toplam 60 bin vurguncunun listesi oluşturulurken, listede yer alanlar tüketici hakları ve vergi incelemesi boyutuyla incelemeye alındı.

Sabah Gazetesi editörlerinden Hazal Ateş’in haberine göre konut kredisi indirimi sonrası ikinci el ev fiyatlarında fahiş artırımlar yapanlar hakkında incelemeler başlatıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “Konut Finansmanı Projesi” sonrasında 1 gecede fiyatlarda yüz binlerce lira zam yapan 60 bin vurguncunun tespiti yapıldı.

İlk etapta 60 binin üzerinde işlem belirlendi!

Konut kredisi indiriminin açıklandığı gün sadece 1 tapu dairesinde 3 bin 500 harç işleminin iptal edildiği ortaya çıktı. 81 ilde inceleme başlatılırken, Gelir İdaresi Başkanlığı koordinasyonunda vergi dairesi başkanları emlak odaları ile iş birliği yapıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise sektör temsilcileriyle bir araya gelerek, konut fiyatlarında indirime gitmelerini ve enflasyonla mücadeleye destek vermelerini istedi.

Düşük faizli krediyi fırsat bilerek fiyatlarda fahiş artışlar yapanlar hakkında inceleme yapılırken, ilk etapta algoritma yardımıyla 60 bin üzerinde işlem belirlendi. Tüzel kişiler de dahil edilen liste Ticaret Bakanlığı ve ilgili kurumlara iletildi. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen saha çalışmaları, 81 ildeki vergi dairesi başkanları, emlakçı odaları ve komiteleriyle iş birliği ile sürdürülüyor. Fahiş artışa sebep olanlar hakkında tüketici hakları ihlali, vergi boyutunda incelemeler yapılıyor.

“Sabah 1.5 milyon olan daireyi öğlen 2 milyon liraya çıkarmak ahlaki değil”

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, “Tüketici kanunlarına alım satım konusunda koruyucu hükümler konulmalı. Bu hâkim durumu kötüye kullanmak, fırsatçılıktır. Hukukçular bir araya gelip bunun adını koymalı, yasal düzenleme yapılmalı.” diye belirtti.

Aşa, “Vatandaşın mülküne kimse müdahale edemez. Evim beş milyon lira dediğinde kimse bir şey diyemez. Ancak sabah 1.5 milyon olan daireyi öğlen 2 milyon liraya çıkarmak ahlaki değil. Faizlerin düşürüldüğü sabah bu tabloyla karşılaştık.” diye ekledi.

Sözlerine indirim haberinin yapıldığı gün tapuda imzaya gitmeyen satıcılar olduğunu söyleyerek devam eden Aşa, “Aynı gün yüzlerce emlakçı arkadaşımız aradı. Tapudayken 300-500 bin lira fazla isteyen, imza atmayan satıcılarla karşılaşıldı. Harç yatırılmış, tapuda imzaya gidilmiyor, işlemler iptal ediyor. Alıcı mağdur oluyor. Ekonomiyi baltalamaya kimsenin hakkı yok. Biz de oda olarak vergi daireleri ile işbirliği yaparak kamuoyunu bilgilendireceğiz. Fahiş fiyat artışına gidenleri portföyümüze almayacağız. Müteahhitler, ev sahipleri ile bir araya geleceğiz” dedi.

Satış sözleşmesinden sonra şerh konulması talebi!

Emlakçı odaları ise satış sözleşmesi yapıldıktan sonra satıştan vazgeçilemeyeceği yönünde şerh konulması talebini Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü‘ne iletti. Ankara Emlakçılar Odası Başkanı Hakan Akçam konu ile ilgili, “Vergi dairesiyle işbirliğiyle yapıyoruz. Biz de Ankara’da fahiş fiyata giden müteahhitleri, ev sahiplerini tespit ediyoruz. Müteahhit 1.5 ay önce 1 milyon daireyi 3 milyon liraya çıkardıysa bunun vergilendirme tarafına da bakılacak.” dedi.

Akçam, tapu dairelerinde birçok iptalin olduğuna dikkat çekerek, “Gayrimenkul danışmanlarının satışları sözleşme yapıyor, tapuda bozuluyor. Resmi emlak danışmanları sözleşme yaptıktan sonra şerh konulursa, vazgeçilmeyecek diye şerh konursa yükselişin önüne geçilebilir. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne bunu yazdık. Yanıt bekliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

İnşaat Mühendisliği | Betonarme Bağ Kirişi | Briket Duvar Örme – YouTube

Kaynak; Ev fiyatları için 81 ilde ilk adım! 0.99 ve 0.89 konut kredisi paketleri sonrası fahiş fiyata satan şimdi yandı (sabah.com.tr)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ofis Projeleri © 2021