Ofis Projeleri

Konutlar yeniden yatırım aracı haline geldi, sektör hareketlendi!

29.04.2022
65
Konutlar yeniden yatırım aracı haline geldi, sektör hareketlendi!

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Mart-Nisan 2022 Sektör Raporu’na göre, konutlar yeniden yatırım aracı haline geldi, inşaat sektörünü hareketlendi.

Türkiye İMSAD Aylık Sektör Raporu Açıklandı

Konutlar yeniden yatırım aracı olarak öne çıktı, bu da inşaat sektörünü hareketlendirdi. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından açıklanan Mart-Nisan 2022 Sektör Raporu‘na göre yeni ekonomi modeli ve Rusya-Ukrayna savaşının etkileri inşaat malzemeleri sanayinin performansına yansımaya başladı. Şubat ayı itibariyle üretim geçen yıla göre yüzde 8,3 artış gösterirken, konutların tekrar yatırım aracı olarak öne çıkması, inşaat sektörünü hareketlendirdi.

Türkiye İMSAD, yapı sektörünü ve ekonomi çevrelerini ilgilendiren aylık sektör raporunu yayınladı. Raporda yer alan değerlendirmeler ise şöyle:

  • 2022 yılının geride kalan dört ayında yeni ekonomi modelinin ve Rusya-Ukrayna savaşının, inşaat malzemeleri sanayinin performansını yoğun şekilde etkilediği görüldü.
  • 20 Aralık tarihinden itibaren yürürlüğe konulan yeni ekonomi modelinin ilk uygulama sonuçları ile oluşan yüksek enflasyon ortamı, tüm alt sektörler ve firmalar için maliyetlerin arttığı bir dönem yarattı.
  • Öte yanda Rusya-Ukrayna savaşının doğrudan ve dolaylı olarak ihracat pazarlarına etkileri de hissedilmeye başlandı.
  • Ekonomilerde yavaşlama beklentileri giderek yükseliyor. İnşaat malzemeleri ihracatında bir dönem sonrasına yönelik yavaşlama olasılığı da arttı.

Konutlar tekrar yatırım aracı haline geldi!

Rapora göre, konut ve kiralardaki yüzde 100’ü aşan şok artışlara rağmen, konutlar tekrar yatırım aracı haline geldi. Diğer yatırım araçlarındaki getirilerin enflasyon karşısında yeterli seviyeye ulaşamaması konuta talebi artırdı. Konut kiraları da talebe bağlı olarak artış gösterdi.

2022 Mart ayında konut satışları 2021 Mart ayına oranla yüzde 20,6 artış gösterdi ve 134 bin 710 adet oldu. Konut satışları 2022 yılı ilk çeyreğinde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,7 artış gösterdi ve 320 bin 63 oldu.

Konutlar, yüksek enflasyon ve yüksek konut kredisi faiz oranlarına rağmen tekrar yatırım aracı olma özelliği ile ön plana çıktı. Konut satışlarında daha önceki aylarda başlayan yukarı yönlü bir ivme meydana çıktı. Bu yükseliş ile konutların bir dönem daha yatırım aracı olarak devam etmesi bekleniyor.

İnşaat sektöründe hareketlenme başladı!

2022 yılının Ocak ve Şubat aylarında gerileme gösteren inşaat sektörü, tüm bölgelere olumlu yansıma gösteren mevsimselliğin de etkisi ile artış gösterdi. Nisan ayında inşaat sektörü mevcut işler seviyesinde, bir önceki aya göre 2,1 puan artış kaydedildi. İnşaat maliyetlerindeki yüksek artışlara rağmen gözlemlenen toparlanma eğitimi sektöre ümit veriyor.

İnşaat malzemelerindeki yüksek maliyetler ve ekonomik belirsizlikler sebebiyle 2022 yılının ilk 3 ayında sektörel bir durağanlık yaşanmıştı. 2022 Nisan itibariyle mevsimselliğin de olumlu etkisi ile birlikte yeni iş siparişlerinde artış gözlemlendi. Bir önceki aya göre 3,7 puan artış yaşandı. Ancak yüksek maliyetler ve belirsizliklerin sürmesi, nisan ayındaki artışa rağmen yeni alınan işler seviyesini düşük olmasına sebep oluyor.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; İnşaat sektöründe hareketlenme başladı (imsad.org)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ofis Projeleri © 2021