Ofis Projeleri

Sıfır Enerji Bina ile Karbondioksit Emisyonları Azaltılacak

01.05.2021
265
Sıfır Enerji Bina ile Karbondioksit Emisyonları Azaltılacak

Binaların işletilmesinde kullanılan enerji ile ortaya çıkan karbondioksit emisyon oranı, toplam karbondioksit emisyonlarına orana %39 olarak ortaya çıkmakta. Sıfır Enerji Bina sistemi ile bu soruna çözüm aranıyor. Sıfır enerji bina sistemi hakkında detaylı bilgiler ise konumuzda yer alıyor.

Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Sanal Forumu Türkiye Bölümü’nün yaptığı tanıma göre, sıfır enerji bina kavramı, ısıtma, soğutma, aydınlatma gibi tüketimlerin çok düşük miktarda enerji bulunan ve bunu da tamamen yenilebilir enerji kaynaklarıyla karşılayan yapılar olarak belirtiliyor.

Yenilebilir enerjinin öneminin ekonomik ve çevresel etkilerinin fazla olması sebebiyle sıfır enerji bina sistemleri de ön plana çıkıyor. Uluslararası Enerji Ajansı’nın verilerine göre enerji, ulaşım ve endüstriyel faaliyetlerin 2021 yılında oluşturuğu karbondioksit emisyon miktarı insanlık için bir uyarı niteliği taşıyor. Bu kapsamda “sıfır enerji bina” sistemlerinin önemi de artıyor.

Türkiye’de de binalar kullanılan enerjinin büyük kısmını oluştuyor

Avrupa Parlamentosu ile Avrupa Birliği üyesi ülkelerin aldığı karar doğrultusunda 2050 yılına kadar karbon emisyon oranının nötr düzeye çekilmesi hedefleniyor. Anlaşma kapsamında AB’nin sera gazı emisyon oranlarını 1990 verilerine göre 2030 yılına kadar %55 azaltması hedefleniyor. Daha önceki hedef bu %30 iken bu yıl alınan kararla bu oran arttırıldı.

Ülkemizin de dünyaca kabul gören standartlara ulaşmak için uygun inşaat malzeme ve tekniklerini kullanmaya geçmesi bekleniyor. Dünyadaki diğer ülkeler gibi Türkiye’de de enerjinin büyük bir kısmı yapılar tarafından kullanılmakta.

Hükümetlerden sera gazı emisyonunun engellenmesi için düzenleme ve teşvikler istenirken, Türkiye’nin 2012-2030 yılları arasındaki hedefi 1 milyar 920 milyon ton sera gazı emisyonunun engellenmesi yönünde. Sıfır enerji bina sistemleri de %39 oranıyla büyük bir karbon emisyonuna sebep olan binaların oranını düşürmek için kullanmada öne çıkıyor.

Dünyada yeni trend “sıfır enerji bina” sistemleri

Pasif ev konseptinin tasarımcısı ve danışmanı ZeroBuild Türkiye Genel Sekreteri Yasemin Somuncu, “Son yıllarda sağladıkları maliyet ve rekabet avantajı ve kanuni zorlamalar sebebiyle sıfır enerji binalara yoğun ilgi bulunuyor. Bununla birlikte sıfır enerji bina kavramı birçok yerel yönetimin kısa ve orta vade hedeflerinde yer almaya başladı. Bu yapılarda enerji verimliliği yüksektir. Bina ihtiyaç duyduğu enerjiyi tesis içi veya tesis dışı yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: “Sıfır enerji bina” nedir? (zingat.com)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ofis Projeleri © 2021