Ofis Projeleri

Yenilenebilir enerji şartını karşılamayan binaya ruhsat verilmeyecek!

12.02.2022
120
Yenilenebilir enerji şartını karşılamayan binaya ruhsat verilmeyecek!

2023 yılı itibariyle toplam inşaat alanı 5 bin metrekareyi aşan binaların yenilenebilir enerji şartını karşılaması istenecek. Binanın en az yüzde 5 enerjisini yenilenebilir kaynaklarından karşılaması zorunlu olurken, aksi durumlarda ruhsat verilmeyecek.

Yenilenebilir enerji şartını yerine getirmeyen binaya ruhsat yok

1 Ocak 2023 itibariyle uygulamaya geçecek olan yönetmelik değişikliği ile yenilenebilir enerji şartını yerine getirmeyen binalara ruhsat verilmeyecek. 5 bin metrekare inşaat alanından büyük yapılar için en az yüzde 5 yenilenebilir enerji kaynağı kullanma şartı getirildi.

Anadolu Ajansı (AA) muhabirlerinden Yıldız Nevin Gündoğmuş haberinde yer alan bilgilere göre Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı‘nca hazırlanan yönetmelik değişikliği ile “Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar” konseptine geçişin adımları atılıyor.

“Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar” konseptine aşamalı geçiş başlıyor

Geçtiğimiz hafta sonu Antalya’da düzenlenen ‘Yeşil Kalkınma Yolunda Türkiye’ temalı istişare toplantısında konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ‘İklim dostu yeşil binaların yapımına öncelik verilmesi ve bu kapsamda teşviklerin artırılması’na ilişkin madde kapsamında yapılacakları duyurdu.

Atılacak adımlardan en önemlilerinden birisi olarak görülen değişiklik ise Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği‘nde meydana gelecek. Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü’nde edinilen bilgiye göre, yönetmelik değişikliği ile “Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar” konseptine aşamalı geçişler başlıyor.

Yönetmelik 2023 yılından itibaren yayımlanacak

Yönetmelik kapsamında 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren inşaat alanı en az 5.000 metrekare olan binaların enerji performans sınıfı en az “B” olacak şekilde inşası gerçekleştirilecek. Aynı zamanda bu binalarda kullanılacak enerjinin en az yüzde 5’inin rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, ısı pompası gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılaması zorunlu olacak. Aksi durumlarda ise bu binalar ruhsat alamayacak.

Yalıtım malzemesi kalınlıklarında da artış yapılacak

Enerji performans sınıfı “C” olan yapıların “B”ye çıkarılması için ısı yalıtımında kullanılan yalıtım malzemesi kalınlıklarını 2 santimetre artırması gerekecek. Bu artış ile birlikte asgari yalıtım malzemesi kalınlıkları şu şekilde:

  • İstanbul‘da 5 santimetreden 7-8 santimetreye,
  • Ankara‘da 6 santimetreden 8-9 santimetreye çıkacak.
  • Pencerelerin de ısı yalıtım değerleri iyileştirilecek.

Bu düzenleme ile binaların ısıl konfor şartları bozulmadan yaklaşık yüzde 25 daha az enerji tüketmeleri sağlanacak.

Türkiye’nin enerji faturasında yıllık 5 milyar TL’lik tasarruf hedefi

1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek yenilenebilir enerji şartını karşılamayan binalara ruhsat verilmeyecek. Düzenleme şartlarına göre inşa edilen yapılar ile Türkiye’nin enerji harcamalarında yıllık 5 milyar TL’lik düşüş olması hedefleniyor.

2025 yılından itibaren 2 bin metrekare ve üzeri binalarda yaygınlaştırılması hedeflenen yönetmelik ile kullanılan enerjinin en az yüzde 10’unun yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılaması zorunlu olması planlanıyor. Bu doğrultuda 2025 yılından itibaren yıllık 7.5 milyar liralık düşüş hedefleniyor.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

İnşaat Mühendisliği | Betonarme Bağ Kirişi | Briket Duvar Örme – YouTube

Kaynak; 5 bin metrekareden büyük inşaatlara en az yüzde 5 ‘yenilenebilir enerji’ şartı (AA)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Yazımız, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ofis Projeleri © 2021