Ofis Projeleri

Yüzde 25’lik kira artış oranı sınırlaması Meclis’te onaylandı

08.06.2022
24
Yüzde 25’lik kira artış oranı sınırlaması Meclis’te onaylandı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından bugün açıklanan kira artış oranı sınırlaması önerge ile avukatlık yasasına eklendi. Bununla birlikte kira artış sınırı Meclis’te onaylanmış oldu.

Kira artış sınırı Meclis’te onaylandı

Bugün Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından açıklanan kira artış oranı sınırlaması Meclis’te onaylandı. Bakan Bozdağ, “kira artış oranı yüzde 25’i geçmeyecek” demişti. Bununla birlikte 1 Temmuz 2023’e kadar yenilecek kira sözleşmelerinde artış maksimum yüzde 25 olarak uygulanacak.

İlgili haber; Kira Artış Oranı yüzde 25’i geçemeyecek!

Gayrimenkul piyasasında yaşanan artışların önüne geçilmek için geçtiğimiz günlerde “düşük faizli konut kredisi” müjdesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Bu haber ile birlikte kira fiyatlarında ciddi bir artış meydana gelmişti. Yaşanan bu artışın önüne geçilmek için bugün Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kiralarda artış sınırı getirileceği bilgisini paylaşmıştı. İlgili önerge avukatlık yasasına eklenerek Meclis’te onaylandı.

Kira artış oranı yüzde 25’i geçemeyecek

Bakan Bozdağ kira artışları ile ilgili, “Yaptığımız çalışma sonucunda konut kiraları bakımından 1 Temmuz 2023’e kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde bir önceki kira yılının yüzde 25’ini geçmemek koşuluyla yapılacak artışların geçerli olduğuna dair bir geçici hüküm Borçlar Kanunu’na Adalet Komisyonu’nda eklenecek.” açıklamasında bulunmuştu.

Avukatlık Kanunu ile Türk Borçlar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonu’nda Borçlar Kanunu’na geçici madde ekleneceği bilgisi de Bekir Bozdağ tarafından verilmişti. İlgili yüzde 25’lik kira artış oranı sınırlaması önerge ile avukatlık yasasına eklendi.

Önergede, “Görüşülmekte olan 328 sıra sayılı Kanun Teklifinin adının “Avukatlık Kanunu ile Türk Borçlar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” şeklinde değiştirilmesi ve Teklife 3. maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki maddenin eklenmesini ve diğer maddelerin buna göre teselsül ettirilmesini arz ve teklif ederiz.” ifadesi yer aldı.

Kira artış oranı sınırlaması önergesi

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Kira artış sınırı Meclis’te onaylandı (cumhuriyet.com.tr)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Yazımız, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ofis Projeleri © 2021